Transport ponadnormatywny

Transport ponadnormatywny

Ładunki ponadgabarytowe, czyli takie, których waga lub wymiary przekraczają możliwości standardowej naczepy transportowej, wymagają specjalnego traktowania w transporcie. Transport ponadnormatywny, inaczej transport ponadgabarytowy, to gałąź transportu zajmująca się przewozem takich niestandardowych ładunków. Do ponadgabarytowych ładunków należą między innymi maszyny rolnicze lub przemysłowe, sprzęt budowlany, elementy infrastruktury drogowej oraz przemysłowej.
Przy realizacji tego typu transportu ważne jest indywidualne podejście do każdego ładunku i odpowiednie zabezpieczenie go na czas transportu, tak aby był chroniony przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami. Warto pamiętać, że transport ponadnormatywny wymaga także koniecznych zezwoleń i odpowiedniej organizacji, między innymi przygotowania całej trasy transportowej pod kątem przewożonego ładunku, sprawdzenia ewentualnego ryzyka związanego z transportem, przeprowadzenia pilotażu, a być może także zaangażowania służb porządkowych takich jak służba drogowa, a nawet policja.
Transport ponadgabarytowy to bardzo złożony proces i warto w tej kwestii zaufać specjalistom. Jeśli mamy do przewiezienia niestandardowy ładunek, warto zgłosić się do eksperta z dziedziny transportu ponadgabarytowego, który dobierze odpowiednie rozwiązanie i zajmie się wszelkimi formalnościami.

About the author /


Related Articles