Gdańsk czy Kraków?

Wielu z nas ma swoje ulubione miasta w Polsce. Wielu z nas też sprzecza się, któremu z nich nadać miano najpiękniejszego. Decyzja ta jest bardzo subiektywna, a to dlatego, że każde miasto posiada wady i zalety.

Mimo wszystko na szczycie listy znajdują się Gdańsk, Kraków i Wrocław. Każde z tych miejsc ma swój specyficzny klimat. Nie chodzi tutaj tylko o zabytki i miejsca warte zwiedzania, ale także ofertę kulturalną, specyficzne potrawy, symbole i mentalność społeczną. To ostatnie uważa się często za stereotypy, ale ponoć w każdym kłamstwie jest trochę prawdy.

Więc to, że górale potrafią najlepiej przepowiadać pogodę wcale nie musi wynikać z zabobonów. Może po prostu Ci ludzie, żyjący bliżej natury i w dodatku w klimacie bardziej zmiennym niż w reszcie kraju, wykształcili u siebie skłonności do odczuwania nadchodzących zmian i połączyli z doświadczeniem i wiedzą. Dlatego nie bagatelizujmy historii i bądźmy otwarci na poznawanie kultury danego regionu na różne sposoby. Im więcej doświadczeń tym łatwiej ocenić co jest rzeczywiste i wartościowe, a co po prostu zostało stworzone dla celów komercyjnych.

Gdańsk to piękne miasto, które bardzo zyskuje dzięki swojemu położeniu. Bliskość morza sprawia, że chętnie odwiedzamy je latem. Ładne i szerokie plaże, niestety w okresie wakacyjnym są bardzo przepełnione. Ale jest to kolejny dowód na popularność tego miasta. Nie jest ono bardzo duże, ale czyste i zadbane. Dobra infrastruktura ścieżek rowerowych, pozwala na przejechanie tym pojazdem przez prawie całe Trójmiasto.

No i najważniejsze, piękna starówka, z odrobiną marynistycznych akcentów. Słynny Neptun, baszty, zbrojownia liczne muzea (przede wszystkim interaktywne muzeum morskie oraz muzeum solidarności), to tylko nieliczne atrakcje tego miasta. Bardzo duży wpływ miała tutaj historia ostatniego wieku, świadczyć o tym może Westerplatte i stocznia Gdańska. Odwiedzając to miasto nie da się, nie zauważyć ciążącej nad nim przeszłości.

Wybierając się na zwiedzanie Krakowa oczywiście trzeba zacząć od Wawelu. Przepiękny kompleks zamkowy dostarczą nam wielu wrażeń, przede wszystkim tych estetycznych. Dlatego warto zainwestować w zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem ofertę można znaleźć tutaj. Przychodząc tu, nie da się być obojętnym na bogactwo sztuki. Elementem, o którym nie można zapomnieć jest dzwon Zygmunta. Legenda głosi, że jeżeli dotkniemy serca dzwonu spełni się nasze życzenie. Każdy odwiedzający powinien skorzystać z odrobiny magii Krakowa. To miasto obfituje w bogactwo zabytków. Przyjeżdżając tu można odnieść wrażenie, że nie ważne gdzie pójdziemy, zawsze trafimy na coś ciekawego.

Najważniejsze miejsca to kościół Mariacki, sukiennice i słynny Kazimierz. Niestety miejsca te są od siebie oddalone. Więc jeżeli ogranicza nas czas, dobrym wyjściem jest zwiedzanie Krakowa meleksem. Takie rozwiązanie wybierają szczególnie osoby starsze i z dziećmi. Każdy powinien zawitać do tego miasta, chociaż raz, bo przede wszystkim jest magicznym miejscem o bogatej kulturze i specyficznym klimacie.

Tak więc widzimy, że zarówno Gdańsk, jak i Kraków mają swoje walory. A wybierając jedno z nich Gdańsk wydaje się być lepszy na wakacyjny wypad, zaś Kraków jako element zimowego wojażu.

About the author /


Related Articles